עיריית אור עקיבא - דף הבית

-------------

המרכז לילד ולמשפחה

 

 

המרכז הינו מרכז עירוני הפועל  בשותפות  בין אגף החינוך, אגף הרווחה ועמותת מניפה ומציע רצף תוכניות הכולל תוכניות מניעה והדרכה, שיקום וטיפול שמטרתם חיזוק  התא המשפחתי. כמו כן, הוא מהווה מקום הכשרה לסטודנטים לע”ס, מטפלים משפחתיים ותרפיסטיים.

במרכז קיימות חמש יחידות המציעות שירות מגוון. כל היחידות מהוות חלק מרצף שירותים הנמצאים תחת קורת גג אחת במרכז הילד ולמשפחה, כך משפחה יכולה להשתלב במספר תוכניות טיפוליות במקביל, על פי תוכנית טיפול הנקבעת במשותף עם המטופלים ובהתאם לצרכיה.

יחידות המרכז

 

   תחנה לטיפול משפחתי וזוגי

מנהלת: אליה גוברין מירז

נותנת מענה לתושבי אור עקיבא והאזור על ידי מטפלות/ים  מומחים בתחום, המענה מיועד  לזוגות ומשפחות סביב סוגיות במעגל החיים, סוגיות זוגיות והבניית קשר הורה ילד.  הטיפול ניתן במחיר מסובסד לתושבי העיר.  בתחנה ניתנים גם טיפולים פרטניים בעקבות משבר משפחתי  ומתקיימות הדרכות הורים.

הטיפול במסגרת התחנה ניתן בתשלום  מסובסד, והפניה הינה ישירות למזכירות המרכז.

התחנה לטיפול משפחתי וזוגי כוללת גם את השירותים:

טיפול בשכול ואובדן- פרטני ומשפחתי לפי הצורך. הטיפול ניתן על ידי מטפלים מומחים בתחום שכול ואובדן. במקרי מוות על רקע: תאונות דרכים, המתה או אובדנות- ממומן הטיפול למשך שנה על ידי משרד הרווחה והביטחון החברתי בסכום סמלי.

תאום הורי- טיפול ייעודי להורים במצבי קונפליקט גבוה, במטרה לשפר את איכות ילדיהם וסיוע במעבר משפת הקונפליקט לשפת הדיאלוג. המענה הינו ארצי. והפניה היא באמצעות בית משפט לענייני משפחה, בתי הדין הרבניים או בתי דין שרעי. וכן באמצעות עו”סיות משפחה.  

“הורות צעירה”

מנהלת: עידית ויזל

הורות צעירה הינה מרכז הנותן מענה טיפולי רגשי רחב, למשפחות עם ילדים בגיל הרך (0-5), בהורות צעירה צוות בין מקצועי מיומן, והמתווה הטיפולי ב”הורות צעירה” מאפשר מגוון רחב ושילוב של אפשרויות טיפוליות שונות ומשלימות זו את זו ..התכנית יכולה לכלול טיפולים משפחתיים, פרטניים, דיאדיים וקבוצתיים. הדרכה הורית ניתנת במקום ולפי הצורך גם בבית המשפחה.

צוות “הורות צעירה” שותף פעיל ב”משחק וחוויה בספרייה” – מפגשים חווייתיים של הורים וילדים המלווים בהדרכה מקצועית.

 

הפניית משפחות לטיפול נעשית דרך המחלקה לשירותים חברתיים, גני ילדים, מעונות יום והיחידה ההתפתחותית לגיל הרך.
השרות במימון משרד הרווחה וללא השתתפות עצמית.

         להתייעצות ניתן לפנות למזכירות המרכז

 

בית יה”ב – מרכז ילדים הורים אזורי

מנהלת: שירה אלמוג

בית יה”ב ( ילדים הורים בצמיחה), נותן מענה טיפולי רגשי רחב למשפחות בעלות ילדים בגילאי 5-12 עם קשיים רגשיים ו/או התנהגותיים, כשברקע קיימים קשיים בתפקוד ההורי או קשיים ביחסי הורה ילד. בית יה”ב, מספק סל שירותים ייחודי תחת קורת גג אחת, אשר מטרתו לסייע למשפחה בשלמותה. לכל משפחה מגובשת תכנית טיפול לפי צרכיה, תוך שימוש במגוון שיטות התערבות וצוות בין מקצועי : טיפול אישי, טיפול בהורות, טיפול משפחתי וקבוצתי לילדים ולהוריהם, באמצעים שונים כמו אומנות, משחק, בישול, תנועה, דרמה ועוד.

הפנייה- באמצעות עו”סיות משפחה, צוות ביה”ס. השירות במימון משרד הרווחה וללא השתתפות עצמית.
להתיעצות ניתן לפנות למזכירות המרכז.

“גלים”- היחידה לטיפול במתבגר ומשפחתו

מנהלת: הדס יגן

“גלים” הינו  מענה טיפולי לבני נוער  תושבי העיר ( 12-18) ומשפחותיהם בגילאי 13-18. המתמודדים עם קשיים רגשיים, ולמשפחותיהם המתמודדות עם אתגרי הגיל כגון:  קשיים בקשר הורה ילד, התנהגויות סיכוניות, קשיים תפקודיים, קשיים רגשיים, בניית זהות מינית ומגדרית,מצבי משבר ועוד.הגישה הטיפולית אינטגרטיבית בהתאם לצרכים העולים- דינמית, התנהגותית /משפחתית.                 

בנוסף ביחידת “גלים” ניתנים גם המענים:

עו”ס להט”ב- טיפול פרטני וקבוצתי בנושא להט”ב כמענה  לסוגיות המעסיקות את הפרט, תמיכה רגשית ושילוב בתוכניות משרד הרווחה. המענה מיועד לכל טווח הגילאים.

מענה פסיכאטרי-  מתן אבחונים ומעקבים  מקיפים ומעמיקים לבני הנוער הנזקקים לאבחנה מבדלת ותמיכה בתהליך הטיפולי, המענה מיועד לכלל הנוער בעיר. מענה זה פועל בשותפות עם הוריו של הנער.ה , וגורמי רווחה וחינוך הרלוונטים לטיפול בנער, ומאפשר הבניית תוכנית התערבות וטיפול המותאמת לצרכיו של הנער.ה 

אופן ההפניה ליחידה  יועצת ביה”ס / פסיכולוגית מהשפ”ח/ עו”סיות משפחה.

היחידה לקבוצות הורים ותוכניות בקהילה

מטרות 

  • הרחבת בסיס הידע של הורים בשלבי חיים שונים על ידי קבוצות סדנאות והרצאות בתחום ההורות והמשפחה
  • מסגרת מקצועית תומכת לבתי הספר בתחום המשפחה: התאמת תוכניות התערבויות על פי צרכי בתי הספר והגנים.

אוכלוסיית היעד

  • משפחות החשות צורך לשפר את המיומנויות ההוריות שלהן, או שברצונן לרכוש יכולות הוריות נוספות.
  • משפחות שנתקלות בקשיים, הנובעים מהיות התא המשפחתי מערכת משתנה.

במסגרת היחידה מתקיימות

  • קבוצות הורים על רצף חיי המשפחה – הקניית כלים להתמודדות במסגרת התפקיד ההורי.
  • קבוצות דיאדיות- לחיזוק הקשר הורה- ילד
  • קבוצות הורים על רקע משברי חיים התפתחותיים.
  • קבוצות הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים.
  • סדנאות והרצאות חד פעמיות בתחומי ההורות והמשפחה.