עיריית אור עקיבא - דף הבית

-------------

טקס מרגש לזכרו של רפ”ק דן גנות ז”ל התקיים באור עקיבא

טקס מרגש ובמרכזו סרט באורך 17 דקות על רפ”ק דן גנות ז”ל, שנפל בעת מילוי תפקידו בשבת השחורה, התקיים השבוע באור עקיבא (19 לפברואר).

דן ז”ל, הוגדר כנעדר קשר מאז היום הראשון ללחימה. רק כעבור מספר ימים יוודע כי הוא נהרג לאחר שרכב בו היה עם שוטרים נוספים בקיבוץ בארי, נורה על ידי רימון אר-פי-ג’י במהלך לחימה קשה נגד מחבלים במקום.

דן שימש כמפקד השיטור העירוני באור עקיבא בשנים האחרונות ועבר לתפקידו במתפ”א (מנהלת תיאום פעולות אכיפה במשטרת ישראל) כשלושה חודשים בלבד לפני אירועי ה-7 באוקטובר. היה מוערך מאוד בקרב אגף הביטחון העירוני, עובדי העירייה, צוות השיטור העירוני ותושבים שהיו איתו בקשר. זכור היטב בעקבות פעילויות שהעביר עם הנוער בעיר ויזם פרויקטים שונים על מנת להעניק חיבור בין המשטרה לבני הנוער ולסייע לבני נוער מתקשים. בין היתר השתתף באירועים מרכזיים בעיר, בהם גם בצעדת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, מבניין העירייה לבית העלמין ביום הזיכרון של שנת 2022.

אל הטקס, אותו הנחה איתי טטרו, הגיעו אמו של דן – אפרת חלי גנות, חברו הקרוב של דן – אורי שלם, ראש עיריית אור עקיבא אלי אנקונינה, סגן מפקד תחנת משטרת חדרה – רפ”ק איציק גבאי, סגן מפקד מתפ”א – רפ”‘ק אלירן אלבז, מנכ”ל עמותת יפת”ח – ירון מכלוף, שוטרים, בני נוער ואורחים נוספים.

בטקס היו שזורים סיפורים ממקור ראשון של משפחתו, חבריו והקולגות של דן, סיפורים שלא הותירו עין אחת יבשה באולם. “אני עומד כאן בשם החברים של דן, שאובדנו מפלח את ליבנו מאז השביעי באוקטובר”, אמר חברו אורי מעל הבמה. “קשה לקלוט איך רק 3 שבועות לפני מותו עוד שתינו בירה אצלו במרפסת בחריש…דן השאיר אחריו מורשת ברורה וטהורה לציונות, אהבת הארץ ומסירות, אותה נחרוט בליבנו ונשריש בשמו לדורות הבאים – לעד. דנדון אחי, בשם חבריך, תודה על שנתת לנו לגעת בך ולהיות חלק מחייך. הייתה לנו הזכות להכיר אותך, אנחנו מתגעגעים אליך מאוד”.

הסרט לזכרו של דן גנות ז”ל | עריכה: מור שקיפי

אימו של דן, אפרת, התרגשה במיוחד מהמעמד, דווקא בימים אלה בהם היא נוסעת בכל הארץ ואף בעולם, ונפגשת עם אנשים רבים. את הלך הרוח של בנה היא מגדירה כצוואה. “האהבה הראשונה של דן הייתה מדינת ישראל. בזכותה אנחנו קיימים הוא היה אומר. וזה למרות שתי הבנות שלו שאותן אהב מאוד. אני הפה של דן ואני למען בני הנוער. זה התור שלכם. אתם תהיו אלה שאולי תנהיגו את המדינה שלנו בלי שתדעו בכלל”.

אפרת הוסיפה: “דן נטע בנו שהכל אפשרי, שאפשר ללמוד שפת אחדות ואהבה, חברות ויחד. אנחנו, האנשים, זה הבית. החלטתי שאני בוחרת בחיים למרות הכאב העצום. דן השאיר לי מורשת, השאיר לי 2 בנות שלמענן אני חייה. אני רוצה להחדיר להן בית של אושר כמו שדן היה רוצה”.

סגן מפקד תחנת חדרה רפ”ק איציק גבאי, סיפר על חברותו עם דן, אחד מהשוטרים הלא רבים שהפכו להיות חבר קרוב שלו – ועד כמה שייחסר לו. “באימונים, עד היום, אני רואה את דן עומד לידי”, ציין רפ”ק גבאי, “זה אולי נשמע לכם הזוי, אבל זו האמת. דן מלווה אותי לכל מקום שאני הולך אליו”.

ראש עיריית אור עקיבא אלי אנקונינה, אמר: “על דן אפשר לדבר רבות, עבדתי איתו שנתיים והתפעלתי ממנו מאוד. המורשת של דן הייתה הצעירים, לעבוד מולם, להסתכל להם בגובה העיניים. את זה ועוד דברים רבים נזכור ממנו”.

למוזיקה, אותה דן כל כך אהב, הוא הקדיש זמן ואף נהג להצטלם מנגן ושר בסרטונים ברשתות. בטקס לזכרו הוזמן לשיר הזמר והיוצר עמיר בניון, שהרטיט לבבות עם שיריו “שמחות קטנות” ו-“עומד בשער”.

בתום הטקס הוזמן הקהל להדליק נר זיכרון לדן ועל השולחן במרכז המוזיקה הודלקו נרות שעוצבו בשמו של דן גנות. יהי זכרו ברוך.