בית יה"ב

​מרכז ילדים-הורים אזורי אור-עקיבא 

מנהלת: אורית גולדמן
כתובת: רח' בלפור 12 אור עקיבא
טלפון: 077-4200481

מרכז ילדים-הורים הוא שרות טיפולי רב מקצועי בקהילה, עבור משפחות אשר מתקשות בתפקוד ההורי והמשפחתי ומאפשר למשפחות לרכוש כלים וידע להתמודדות טובה יותר עם מצבים ולשפר את היחסים בתוך המשפחה.
המרכז נמצא באחריות מחלקת הרווחה המקומית.
המרכז הוקם בינואר 2008 כחלק ממרכז לילד ולמשפחה העירוני ויחד עם זאת מהווה מודל אזורי נייח- הוא משרת משפחות אשר מופנות על ידי מחלקות הרווחה של בנימינה גבעת עדה, מועצה אזורית מנשה ומועצה אזורית חוף כרמל. כ- 60% מהמשפחות מופנות על ידי מחלקת הרווחה המקומית של עירית אור-עקיבא.
המרכז מספק סל שירותים ייחודי תחת קורת גג אחת, אשר מטרתו לסייע למשפחה בשלמותה. לכל משפחה מגובשת תכנית טיפול לפי צרכיה, תוך שימוש במגוון שיטות התערבות טיפול אישי,זוגי, משפחתי וקבוצתי לילדים ולהוריהם, באמצעים שונים כמו אומנות, משחק, בישול, תנועה, דרמה ועוד
המרכז מעוצב כבית ופועל בשעות שונות בהתאמה לצרכי הילדים וההורים. במרכז מטופלים כ - 100 ילדים והורים, ומשך הטיפול נמשך כשנה. בטיפול מעורבים עו"ס של המשפחה ממחלקת הרווחה  ושירותים אחרים בקהילה . המשפחה והגורמים המטפלים שותפים לבניית תכנית הטיפול, להערכת ההתקדמות ולגיבוש תכנית המשך בסיום הטיפול במרכז.
המבנה הפיזי הידידותי של המרכז מאפשר סביבה בטוחה ונעימה לקיום מפגשים אישיים ומשפחתיים. 

​​אוכלוסיית יעד 

  • משפחות עם ילדים בגילאי 5-12 עם בעיות רגשיות ו/או התנהגותיות, כשברקע קיימים קשיים בתפקוד ההורי או קשיים ביחסי הורה ילד.

​מטרות

  • לצמצם מצבי סיכון של ילדים.
  • לשפר את רווחת הילדים בתחום הפיזי, החברתי, הרגשי והלימודי. 
  • לשפר את התפקוד של ההורים בטיפול ובהתייחסות לילדיהם. 
  • לשפר את  היחסים בין הילדים והוריהם. 
  • לאפשר את המשך גדילתם של הילדים במשפחתם תוך הבטחת שלומם והתפתחותם התקינה.

​צוות המרכז

צוות המרכז הינו צוות רב-מקצועי הכולל:
מנהלת, עובדים סוציאליים (המתמחים בתחום משפחתי וקבוצתי), אם בית, מטפלים באומנות, תנועה ודרמה, סטודנטים.

פעילויות המרכז

בבית יה"ב מוקמות קבוצות ילדים וקבוצות הורים-ילדים העוסקות בחיזוק הפרט (הורה וילד) בתוך המשפחה ו/או בחיזוק הקשר בין הורים וילדיהם. כמו כן, מתקיימות פעילויות חווייתיות עבור המשפחות (כמו ימי הולדת, יום המשפחה, פתיחת שנה או חגים) כחלק מהתהליך הטיפולי , אשר תורמות להעצמת התא המשפחתי.​